„Službeni glasnik“ objavio je „Veštačenje o krivici za rat 1914“ čiji je autor istaknuti pravnik i univerzitetski profesor Herman Kantorovič, u prevodu istoričara Velibora Buhe.
Po nalogu iz Rajhstaga 1923. godine Kantorovič počeo je razmatranje i danas aktuelnog pitanja krivice za Prvi svetski rat, koje je završio 1927. godine, ali njegovi zaključci, među kojima i to da da Srbija nije bila kriva za izbijanje Velikog rata, nisu išli naruku nemačkom naručiocu, pa je 40 delo godina ostalo neobjavljeno, a sada je i pred srpskim čitaocima. Istoričara Velibora Buhe, na današnjem predstavljanju Kantorovičevog dela kaže da knjigu našao pre nekoliko godina u Gracu gde je istraživao mesto Srbije u nemačkim interpretacijama krivice za Prvi svetski rat i da je od mase radova na ovu temu Kantorovičevo delo odudaralo.
On je podsetio da je Kantorovičevo istraživanje trebalo da služi negiranju nemačke krivice za rat i Rajhstag je angažovao do tada uzornog Nemca, uglednog pravnika, dobrovoljca u Prvom svetskom ratu, koji je, držeći se čvrsto činjenica i strogog etičkog kodeksa, šokirao svoje naručioce. „Ne postoji ništa teže nego sa punim razumevanjem suditi o tuđoj krivici – ukoliko se ima oko za skrivene probleme, i ništa lakše nego pravično suditi o sopstvenoj krivici – ukoliko se ima uvo za tihi, zapovedni glas savesti.“, objasnio je sam Kantorovič sustinu svog svedočenja.
Buha pak, primećuje da izricanje suda na štetu sopstvene zemlje nikad nije lako, posebno u uzavreloj atmosferi nakon rata kada je pitanje krivice bilo ključno. Ono što je po oceni Buhe specifično u Kantorovičevom delu je to što on izazivanje rata posmatra kao kriminalni čin – „zločin ubistva mira“ i nastupa kao sudski veštak koji pokušava da raskrinka zločin i izrekne presudu o krivici. Takođe je, navodi Buha, smatrao da za svaku zemlju treba odrediti različit stepen krivice i pođednako mu je smetalo optuživanje Centralnih sila za rat od sila pobednica i propaganda u Nemačkoj koja je odbacivala nemačku krivicu. Buha naglašava da je za nas svakako najzanimljiviji Kantorovičev sud o nepostojanju krivice Srbije za Prvi svetski rat i dodaje da je to najargumentovanija i najupečatljivija odbrana Srbije.
Srbija je, u zaključcima Kantoroviča, uz Englesku, jedina od glavnih učesnica rata oslobođena svake odgovornosti za rušenje mira, što je, prema mišljenju Buhe, naročito značajno u svetlu beskrajnih optužbi koje su Srbiji upućivane u okviru nemačke kampanje negiranja sopstvene krivice i njenog prebacivanja na zemlje iz protivničkog tabora. „Kantorovič je, analizirajući poteze Beča i Berlina tokom julske krize (1914), upečatljivo dokazao njihov „bezuslovni predumišljaj u odnosu na balkanski rat“, odnosno rešenost Austrougarske da uz neograničenu podršku nemačke događaj u Sarajevu po svaku cenu iskoristi kao povod za napad na Srbiju“, ističe Buha. Kantorovič je istovremeno daleko od svake idealizacije srpske politike.
Nekoliko puta se negativno izjasnio o Nikoli Pašiću i ostalim srpskim čelnicima, a Srbija je, kako ističe, svojim političkim i ekonomskim sukobljavanjem sa Austrougarskom u predratnom periodu činila akte „hroničnog ugrožavanja mira“, kao i gotovo sve evropske zemlje, nikad, međutim, ne prešavši liniju koja označava put u rat. Glavni Kantorovičev zaključak i presuda, kako isticec Buha, jeste da su rušenje mira u julu i avgustu 1914. godine izvršile Centralne sile i to s predumišljajem u odnosu na rat sa Srbijom, Francuskom i Rusijom na Balkanu i u ostatku Evrope i iz nehata u odnosu na njegovo širenje van evropskih okvira, izazvano uključivanjem Engleske u sukob.
Нема коментара:
Постави коментар